جستجو

دمنوش‌های بهاری

اسفند ۲۴, ۱۳۹۶

بروز کهیر، حساسیت و خارش پوست یکی از شایع‌ترین مشکلات در فصل بهار است. در طب سنتی مصرف برخی از دمنوش‌های گیاهی در کاهش این مشکلات مؤثر است.

مثلآ چای نعناع به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی، خارش و خشکی پوست را برطرف می‌کند. ریحان به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی برای رفع جوش و لک‌های پوستی مفید است و گیاه رزماری نیز با خاصیت تقویت‌کنندگی و ضدعفونی، جریان خون را در مویرگ‌ها تسهیل می‌کند و موجب شادابی و سلامت پوست می‌شود. آویشن نیز برای مقابله با اگزما و حساسیت مفید است. همچنین گیاه بابونه ضد قارچ و التهاب پوست است.

گل سرخ

یک سوم قاشق غذاخوری برگ‌های گل سرخ و یک قاشق چای خوری چای سبز را در قوری بریزید و به آن آب جوش اضافه کنید. پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، سپس آن را صاف و میل کنید. راه دیگر برای تهیه‌ی این دمنوش این است که پانزده تا بیست گرم برگ گل سرخ خشک شده را در یک لیتر آب جوش دم کنید و پس از هر وعده غذا یک فنجان از آن بنوشید. روش دیگر، آن است که چند عدد برگ گل سرخ را در یک قوری آب جوش بریزید، بیست دقیقه صبر کنید تا دم بکشد، سپس دمنوش را با مقداری عسل بنوشید.

طبیعت گل سرخ معتدل و کمی قابض است. این دمنوش آرام بخش و شادی افزاست، بنابراین نوشیدن آن در این فصل برای کسانی که احساس افسردگی می‌کنند مفید است و به درمان اظطراب و افسردگی آنان کمک می‌کند. همچنین برای درمان سرد مزاجی جنسی در زنان مفید است و خوردن آن به زنانی که این مشکل را دارند توصیه می‌شود.

error: Content is protected !!