جستجو

پوست و مو

پوست

پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است که نیاز به محافظت و رسیدگی دارد. برای انجام این کار نیاز است پوست خود را خوب بشناسید.

 

  • پوست خشک: پوست پوست می‌شود، زبر و زمخت است.
  • پوست چرب: براق و روغنی است و منفذهای بزرگی دارد.
  • پوست ترکیبی: در برخی نقاط مثل گونه‌ها خشک و در بقیه نقاط مثل پیشانی، بینی و چانه چرب است.
  • پوست حساس: پس از استفاده کردن لوازم آرایش یا فرآورده‌های دیگر ممکن است سوزش، سوختگی یا خارش داشته باشد.
  • پوست معمولی: یکدست، صاف و در برابر حساسیت مقاوم است.

 

مهمترین کاری که می‌توانید برای حفظ و نگهداری پوستتان انجام دهید تمیز کردن و مرطوب کردن آن و استفاده ار ضد آفتاب است.

 

تمیز کردن پوست‌های معمولی/ترکیبی

از هر صابونی که در حمام یا روشویی است برای شستن صورتتان استفاده نکنید. شما نیاز دارید محصولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید. از شوینده یا صابونی ملایم استفاده کنید و صورتتان را بشویید، صورت خود را به شدت نمالید. با آب گرم شستشو دهید و به آرامی خشک کنید. اگر درپوستتان احساس خشکی یا چربی می‌کنید، شوینده دیگری را امتحان کنید.

 

 تمیز کردن پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، از شوینده‌ای ملایم که الکل یا عطر ندارد استفاده کنید. این عناصر قادرند پوستتان را بیشتر خشک کنند. صورتتان را به آرامی بشویید، سپس با مقدار زیادی آب گرم هم شستشو دهید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا سریع تر چربی طبیعی پوست شما را از بین می‌برد. هفته‌ای یک بار پوستتان را از سلول‌های زائد پوستی پاکسازی کنید. باعث می‌شود پوستتان صاف تر و یکدست جلوه کند.

 

تمیز کردن پوست چرب

اگر پوستتان چرب است، از پاک کننده ای فاقد چربی برای شستن صورتتان استفاده کنید. با مقدار زیادی آب گرم صورتتان را بشویید. شاید بخواهید پس از شستن صورتتان از یک تونر یا محصولاتی که به بستن منافذ پوست کمک می کنند، استفاده کنید، اما مراقب باشید زیرا ممکن است پوستتان را دچار حساسیت کنند. این محصولات قادرند چربی اضافی را از بین ببرند و باعث شوند پوستتان کم تر برق بزند و تمیزتر باشد .

 

 تمیز کردن پوست حساس

اگر پوستتان حساس است، آن را با شوینده‌ای ملایم و آب گرم فراوان بشویید. حتما صورتتان را آهسته بشویید ، آن را نمالید. پاکسازی ممکن است پوست حساس را به سوزش آورد. سعی کنید از محصولاتی که الکل، صابون، اسید یا عطر دارند استفاده نکنید. در عوض، به دنبال مارک‌هایی با عناصر ملایم مانند آلوئه ورا، بابونه، چای سبز، پلی فنول و جو باشید. هرچه عناصر موجود در یک شوینده کمتر باشد پوست شما شاداب تر خواهد بود.

 

مرطوب کردن

همه پوست‌ها به رطوبت نیاز دارند. مرطوب کننده‌ها کمک می‌کنند پوستتان از خشکی محفوظ بماند. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. زمانی که هنوز پوستتان از شستشو مرطوب است آن را به کار ببرید تا کمک کند تمام صورتتان مرطوب شود. اگر آکنه دارید یا پوستتان چرب است، مرطوب کننده‌ای بیابید که ملایم و فاقد چربی باشد تا منافذ پوستتان را مسدود نکند.

 

ضد آفتاب

 ممکن است مرطوب کننده شما حاوی ضدآفتاب هم باشد. اما استفاده کردن از یک ضدآفتاب جدا نیز ایده خوبی است. آفتاب در عرض ۱۵ دقیقه می‌تواند به پوستتان صدمه بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. به دنبال ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل ۳۰ باشید که با اشعه‌های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز آن را استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه‌های آفتاب می‌توانند از آب، ماسه و برف بازتاب کنند. هر ۲ ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید.

 

مو

همه مساحت پوست سر تقریباً ۵۰۰ سانتیمتر مربع می‌باشد، که دارای حدود ۲۰۰ تار مو در سانتی‌متر است، ولی واحد شمارش موی سر گرافت است نه تار مو. هر گرافت از چند تار مو تشکیل شده که از ریشه به هم ارتباط دارند.

هر مويي به طور طبيعي سالم و زيباست، ولی فعاليت‌های روزمره، آلودگی‌ها، استرس‌ها و پرتوهای ماورا بنفش نور خورشيد (از طريق ايجاد راديكال‌های آزاد) موجب تخريب ساختمان مو و مخصوصا ريشه موها می ‌شوند.

شستشوی صحیح مو، تغذیه مناسب، استفاده از ویتامین‌ها می‌تواند به شما برای داشتن موهای خوب و سالم کمک کند.

error: Content is protected !!