رفع چین و چروک پیشانی


چین و چروک پیشانی

چین و چروک پیشانی که با نام خطوط پیشانی نیز شناخته می‌شوند، ممکن است در هر سنی فارغ از جنسیت روی پیشانی افراد ایجاد شود و جلوه‌ای ناپسند به ظاهر آن‌ها ببخشد. با گذر زمان و افزایش سن، پوست بدن انسان طراوت و شادابی خود را از دست داده، شل شده و دیگر به حالت قبلی خود بازنمی‌گردد. از دلایل اصلی ایجاد چین و چروک روی نقاط محتلف بدن از جمله پیشانی، می‌توان به کاهش تولید کلاژن و الاستین، دو پروتئین اصلی در بدن که وظیفه حفظ زیبایی پوست و جوانسازی آن را دارند اشاره کرد. با کم شدن این پروتئین‌های بنیادی، پوست رو به پیری رفته و به اصطلاح چروک می‌شود. همین امر سبب شده بسیاری از افراد بدنبال روش های رفع چین و چروک پیشانی باشند تا بار دیگر جوانی را برای پوست خود به ارمغان آورند. عوامل دیگری نظیر تابش مستقیم نور آفتاب، سیگار کشیدن، ترکیبات شیمیایی مختلف، ژنتیک و عادات غذایی ناسالم نیز وجود دارند که منجر به پیری و چروک شدن پوست می‌شوند. امروزه و با پیشرفت علم، روش‌های گوناگونی برای جلوگیری از چروک پیشانی و همچنین درمان چروک پیشانی ابداع شده‌اند که در طول زمان، کارایی و اثر مثبت خود را روی این خطوط ایجاد شده نشان داده‌اند. در ادامه با انواع روش های رفع چروک پیشانی و از بین بردن آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

رفع خطوط اخم پیشانی


دلایل ایجاد چین و چروک پیشانی

روی پیشانی اکثر افراد بالغ، خطوط جزئی دیده می‌شود؛ اما با گذشت زمان و بالا رفتن سن و همچنین دلایل دیگر، این خطوط رو به افزایش رفته و ممکن است به مذاق برخی خوش نیاید. دلیل این امر هم مشخص است؛ با پیر شدن پوست، بافت آن شل‌تر شده و استحکام اولیه خود را از دست می‌دهد و پیوندهای کلاژنی که پیشتر اشاره کردیم که وظیفه حفظ بافت پوست را بر عهده دارند، کاهش می‌یابند. با این تفاسیر، نتیجه می‌گیریم که اصلی‌ترین دلیل چروک شدن پیشانی، کهولت سن می‌باشد. اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که سلامت پوست را تهدید کرده و باعث ایجاد خطوط پیشانی و پیدایش چین و چروک روی آن می‌شوند. برخی از این عوامل در ادامه شرح داده شده‌اند:

رفع خطوط اخم پیشانی
  • میمیک‌های تکرار شونده صورت: اخم کردن، بالا دادن ابروها، منقبض کردن عضلات صورت و عواملی از این دست، منجر به حرکت بافت چربی زیر پوست و خالی شدن برخی نقاط شده که ایچاد چین و چروک بر روی پوست را بدنبال دارد. چین و چروک پیشانی عمدتا یه همین علت، یعنی اخم کردن زیاد و یا بالا دادن زیاد ابروها به وجود می‌آید.
  • نور خورشید: قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه فرابنفش خورشید، از دیگر دلایل ایجاد چین و چروک روی پیشانی بوده که با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب می‌توانید اثر منفی آن روی پوست را کاهش دهید.
  • اعمال فشار روی صورت: خوابیدن روی صورت و به خصوص روی پیشانی، از دیگر عواملی است که بدلیل کاهش جریان خون در بافت پوست و همچنین فشارده شدن آن، باعث ایجاد خطوط روی پیشانی خواهد شد.
  • سیگار کشیدن و مصرف دخانیات: نیکوتین، ماده اصلی و اعتیادآور اصلی موجود در سیگار و سایر فرآورده‌های دخانی، با تنگ و مسدود کردن رگ‌های خونی، باعث پیری زودرس پوست و کاهش خون‌رسانی به آن می‌شود که ایجاد چروک روی پیشانی و سایر نقاط بدن را بدنبال خواهد داشت. حتی اگر خود شما مصرف‌کننده دهانیات نباشید، قرار گرفتن در معرض دود حاصله از استنشاق آن‌ها نیز می‌تواند اثر منفی خود روی بافت پوست و پروتئین‌های کلاژن و الاستین را گذاشته و شادابی و طراوت را از پوست شما بگیرد.
  • کم نوشیدن آب: کم آبی بدن موجب خشک شدن و ترک خوردن پوست شده که ممکن است با ایجاد چین و چروک روی پیشانی نیز همراه باشد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از ایجاد چروک پیشانی، حتما روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.
  • اضطراب و استرس: استرس، به جزء جدایی‌ناپذیر زندگی همه ما تبدیل شده و بدلیل تنش‌های روزمره، درگیر آن هستیم. زمانی که دچار استرس می‌شویم، هورمونی بنام کورتیزول در بدن ما ترشح می‌شود که علاوه بر اثر مخربی که روی سایر قسمت‌های بدن دارد، به پوست نیز آسیب زده و با تخریب بافت کلاژنی پوست، آن را رو به پیری می‌برد.
  • تغذیه نامناسب: در صورتی که ویتامین، املاح، پروتئین‌ها و سایر مواد معدنی و مغذی به بدن نرسد، تاثیر خود را روی پوست نیز نشان خواهد داد. رچیم غذایی نامناسب نیز از دیگر عواملی است که باعث ایجاد چین و چروک روی پیشانی می‌شود.
  • لوازم آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد: این روزها استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نسبت به گذشته، همه‌گیرتر شده و اغلب افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر لوازم آرایشی که استفاده می‌کنید، غیراستاندارد باشد، ممکن است موجب آسیب‌رسانی به پوست و پیری زودرس آن شود.


برای دریافت مشاوره رایگان در مورد انواع خدمات پوست و مو، می‌توانید با متخصصان کلینیک آراکام در تماس باشید.انواع چین و چروک پیشانی

انواع مختلفی از خطوط و چین و چروک‌ها ممکن است روی پیشانی افراد ظاهر شود که هرکدام به دلیل خاصی روی پیشانی نقش می‌بندند. اما بطور کلی خطوط پیشانی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

  • خط اخم: این خطوط بدلیل اخم کردن زیاد و معمولا بین دو ابرو وجود می‌آیند که با روش‌های مختلف قابل درمان می‌باشند.
  • خطوط گلابلار: خطوط افقی که روی پیشانی بصورت خفیف و یا عمیق ایجاد شده و با نام چروک های پیشانی شناخته می‌شوند. بالا دادن ابروها و حرکت زیاد عضلات پیشانی، دلایل اصلی شکل‌گیری این خطوط روی این قسمت از صورت می‌باشند.


جلوگیری از چین و چروک پیشانی؛ چگونه از چروک شدن پیشانی جلوگیری کنیم؟

عنوان کردیم که خطوط پیشانی بدلیل کهولت سن و یکسری عوامل دیگر به وجود می‌آیند. راهکارهایی وجود دارند که در راستای پیشگیری از چروک شدن پیشانی از آن‌ها استفاده کرد:

رفع خط اخم پیشانی

از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید

آفتاب، از اصلی‌ترین عوامل ایجاد چین و چروک روی پیشانی به حساب می‌آید که در صورتی که آسیبی که اشعه خورشید به پوست شما می‌زند را نادیده بگیرید، تاثیر مخرب آن را پس از مدتی به وضوح خواهید دید. از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از چین خوردن پیشانی، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با SPF 15 و یا بالاتر می‌باشد که قادرند تا حد زیادی از نفوذ فرابنفش به لایه‌های پوست شما جلوگیری کنند.

 

سبک زندگی خود را مدیریت کنید

استرس، استرس، استرس؛ طبیعتا نمی‌شود که هیچ اضطراب و استرسی را در زندگی روزمره خود تجربه نکنیم؛ اما کاهش استرس و حفظ خونسردی، با راهکارهایی قابل انجام است که با بکارگیری آن‌ها، سلامت پوست خود را نیز حفظ کرده و از به وجود آمدن چروک روی پوست پیشانی خود جلوگیری می‌کنید. مدیتیشن کنید، یوگا کار کنید، تنفس عمیق فراموش نشود، با تراپیست خود صحبت کنید، به شکل روزانه و منظم ورزش کنید و عوامل استرس‌زا را تا حد امکان از زندگی خود و خانواده‌تان دور کنید.

 

نوشیدن آب کافی، راهکار طلایی برای جلوگیری از چروک پیشانی

کم‌آبی، علاوه بر آسیب زدن به سایر ارگان‌های بدن مانند کلیه، کبد و …، به پوست نیز آسیب می‌زند. پوستی که خشک باشد، بیشتر در معرض ابتلا به چین و چروک قرار گرفته و به پیری زودرس دچار می‌شود. بنابراین در صورتی که قصد پیشگیری از به وجود آمدن ژین و چروک روی پیشانی را دارید، توصیه می‌شود روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید و به اصطلاح بدن خود را هیدراته نگه دارید.

 

سیگار نکشید

مصرف دخانیات و یا حتی قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها، بافت کلاژن و الاستینی پوست را تخریب کرده و با تنگ کردن مویرگ‌های پوست، عمل خونرسانی به آن‌ها را مختل می‌کند. با ترک سیگار و سایر دخانیات و همچنین دوری از مکان‌هایی که دود سیگار در آن‌ها معلق است، سلامت پوست خود را تضمین کرده و از پیری زودرس و چروک شدن آن جلوگیری به عمل آورید.

 

رژیم غذایی مناسب داشته باشید

تغذیه مناسب، در کنار خواب کافی، مهمترین عواملی هستند که سلامت بدن را تضمین می‌کنند. یک رژیم غذایی مناسب و اصولی که تمامی نیازهای بدن را تأمین می‌کند، علاوه بر حفظ سلامت عمومی بدن و سایر ارگان‌ها، روی پوست نیز تاثیر مثبت خود را گذاشته و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند. بنابراین در صورتی که به سلامت پوست صورت و بالاخص پوست پیشانی خود اهمیت می‌دهید، توصیه ما این است که با بهره‌مندی از رژیم غذایی سالم، در راستای جلوگیری از چین و چروک خوردن و پیر شدن آن، گامی بزرگ و مؤثر بردارید.

 

آرایش خود را قبل از خواب پاک کنید

مشاوران پوست، مو و بهداشت همواره توصیه می‌کنند که قبل از خواب، تمامی مواد و لوازم آرایشی را از روی صورت خود پاک کرده و با پوستی کاملا تمیز و عاری از هرگونه مواد شیمیایی به خواب بروید. این کار را می‌توانید با استفاده از پاک‌کننده‌های بهداشتی و یا آب گرم و صابون انجام داده و بدین ترتیب، از آسیب رسیدن به پوست نقاط محتلف صورت از جمله پیشانی، جلوگیری کنید.رفع چین و چروک پیشانی؛ انواع روش های از بین بردن چین و چروک پیشانی

تا به امروز و به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های گوناگونی برای درمان چین و چروک پیشانی ابداع شده‌اند؛ روش‌هایی نظیر لیزر، تزریق بوتاکس، تزریق پرکننده (فیلر)، و یا حتی درمان‌های خانگی مانند استفاده از ماسک‌های مخصوص، روتین‌های پوستی، ماساژدرمانی و …، همگی روش‌هایی هستند که به منظور رفع خطوط پیشانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته قابل توجهی که در این مورد وجود دارد این است که هیچ‌کدام از روش‌هایی که امروزه در دسترس هستند، چروک های پیشانی را بطور کامل از بین نمی‌برند؛ بلکه آن‌ها را تا حد امکان کاهش داده و از دید خارج می‌کنند. روش های درمان چین و چروک پیشانی به شرح زیر می‌باشند:
رفع خط اخم پیشانی


رفع چین و چروک پیشانی

تزریق بوتاکس

مرسوم‌ترین روش رفع چروک پیشانی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است، تزریق بوتاکس (Botox) به محل مورد نظر می‌باشد. تزریق بوتاکس برای کسانی که از سوزن و درد ناشی از آن نمی‌ترسند، یک گزینه مناسب برای درمان موقت چین و چروک پیشانی می‌باشد. بوتاکس در واقع سم بوتولونیوم بوده که که در صورتی که به ماهیچه‌های صورت تزریق شود، باعث انقباض آن‌ها شده و جلوی حرکت مکرر آن‌ها را می‌گیرد. عالوه بر این، بوتاکس باعث می‌شود که چین و چروگ های پیشانی عمیق‌تر نشوند. به بیان ساده، بوتاکس توانایی انقباض عضله را سلب می‌کند؛ پس از تزریق بوتاکس، شما نمی‌توانید اخم کنید یا ابروهای خود را بالا بدهید. بوتاکس علاوه بر پیشانی، برای درمان چین و چروک دور چشم نیز کاربرد دارد. لازم به ذکر است که بوتاکس دائمی نبوده و به منظور حفظ نتیجه و اثربخشی، نیاز است هر ۴ ماه یکبار تمدید شود.

این روزها استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی نسبت به گذشته، همه‌گیرتر شده و اغلب افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. اگر لوازم آرایشی که استفاده می‌کنید، غیراستاندارد باشد، ممکن است موجب آسیب‌رسانی به پوست و پیری زودرس آن شود.

رفع چروک پیشانی با لیزر

روش دیگری که برای رفع خطوط پیشانی به کار گرفته می‌شود، لیزردرمانی بوده که علاوه بر زمینه‌های جوانسازی پوست، در این حوزه نیز کاربرد دارد. انواع مختلف لیزر برای جوانسازی و رفع انواع چین و چروک وجود دارند که برای رفع چین و چروک پیشانی معمولا از لیزر فرگشنال استفاده می‌شود. اشعه لیزر فرکشنال با نفوذ به لایه‌های زیرین و عمیق‌تر پوست، موجب تحریک آن‌ها شده و باعث می‌شود که قسمت‌های جوان‌تر و آسیب‌ندیده پوست به سطح بیایند. علاوه بر این، لیزرهای فرکشنال، پروتئین‌های کلاژن و الاستین را افزایش داده و همچنین باعث روشن شدن پوست می‌شوند.

ترماژ

از جدیدترین روش های درمان چین و چروک پیشانی می‌توان به ترماژ (Thermage) اشاره کرد که به تازگی با استقبال خوبی از سوی طرفداران حوزه سلامت و زیبایی مواجه شده است. ترماژ پوست بر پایه فرکانس‌های رادیویی استوار است و عنلکرد آن بدین شکل است که این فرکانس‌های رادیویی، با نفوذ به لایه‌های عمیق پوست، حرارت ایجاد کرده با تحریک کلاژن، موجب بهبود تدریجی پوست می‌شود.

رفع خطوط پیشانی با تزریق فیلر

از دیگر روش های رفع ژین و چروک پیشانی، تزریق فیلر یا همان پرکننده می‌باشد که با پر کردن چروک های پیشانی باعث از بین رفتن آن‌ها می‌شوند. فیلر به موادی حاوی اسید هیالورونیک گفته می‌شود که در چین و چروک های پیشانی جا گرفته و با تحریک فضاهای خالی بین آن‌ها، سطح کلاژن و الاستین تولیدی را افزایش می‌دهند. این روش نیز به مانند بوتاکس، روشی موقتی بوده که بسته به نوع ماده استفاده شده، بین ۶ ماه تا ۲ سال دوام خواهد داشت.

لایه برداری پوست پیشانی

لایه برداری پوست، باعث جداسازی سلول‌های مرده از سطح پوست شده و به دنبال آن، سلول‌های جوان و تازه تولید می‌شوند. لایه برداری روشی است که برای رفع چین و چروک های سطحی پیشانی کاربرد دارد و قادر به برطرف کردن خطوط عمیق نمی‌باشد. همچنین در افرادی که پوست خشکی دارند، مشاهده می‌شود که با گذشت زمان و پیر شدن سول‌ها، سطح پوست پیشانی آن‌ها پوسته پوسته می‌شود؛ روش لایه برداری، این پوسته پوسته‌ها را نیز از بین برده و باعث شادابی و طراوت پوست می‌شود.

لیفت پیشانی

از روش‌های پر ریسک و همچنین گران قیمت رفع چین و چروک پیشانی، لیفت پیشانی با جراحی بوده که در این روش، پوست صورت و پیشانی به بالا کشیده شده و قسمت‌های اضافی پوست جدا می‌شوند. این روش به عنوان روش رفع دائمی چین و چروک پیشانی شناخته می‌شود که تا حد زیادی تمامی خطوط ریز و عمیق پیشانی را از بین خواهد برد. پزشکان و متخصصان حوزه پوست و مو معمولا توصیه می‌کنند که لیفت کردن برای تمامی قسمت‌های صورت انجام شود تا نتیجه نهایی مطلوب و اثربخش باشد.

درم آبریژن

درم ابریژن به روشی گفته می‌شود که طی آن، یک براش فلزی چرخنده کوچک با سرعت بالا بر روی پوست شما حرکت داده می‌شود و باعث لایه برداری سطوح مرده و پیر پوست می‌شود. این لایه برداری سبب می‌شود که خود به خود لایه‌های جوان‌تر از سلول‌های پوست تشکیل شده و به شفاف‌سازی و صاف شدن پوست کمک خواهد کرد. این روش برای از بین بردن خطوط ریز پیشانی و همچنین درمان جای لک‌های پوستی و آکنه کاربرد دارد.


سخن پایانی

رفع چین و چروک پیشانی برای افرادی که پا به سن گذاشته‌اند و یا بصورت ژنتیکی پیشانی آن‌ها دارای خطوط ریز و یا عمیق می‌باشد، امروزه به دغدغه بزرگی بدل شده و بدنبال راه‌های مختلفی برای رفع آن‌ها می‌باشند. درمان چین و چروک پیشانی روش‌های گوناگونی دارد که هرکدام اثربخشی خاص خود را داشته و بصورت دائمی یا موقتی این خطوط را رفع می‌کنند. پیشتر به روش های از بین بردن چین و چروک پیشانی اشاره کردیم و آن‌ها را به اختصار معرفی کردیم. از میان متذهای معرفی شده، تنها راه از بین بردن دائمی چین و چروک پیشانی، لیفت پوست با عمل جراحی می‌باشد که عملی با ریسک بالا بوده و در صورتی که توسط متخصصین خبره و باتجربه انجام نشود، پیامدهای جبران‌ناپذیری بدنبال خواهد داشت. شما عزیزان می‌توانید برای درمان خطوط پیشانی و رفع چین و چروک پوست، با مراجعه به کلینیک آراکام و انجام خدمات گوناگون توسط پزشکان و متخصصان حاذق،از سلامت پوست خود پس از انجام عمل اطمینان حاصل نمایید.