الکترولیز, انواع لیزر, روشها و تجهیزات درمانی

الکترولیز

الکترولیز

الکترولیز روشی برای از بین بردن موهای زائد است که در آن، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی تخریب می‌شود. در این روش، سوزن خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می‌‌شود و به سمت فولیکول پیش می‌‌رود تا به ریشه‌ی مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می‌‌کند و مو را از بین می‌برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می‌‌شود.

الکترولیز

در الکترولیز واقعی، از جریان گالوانیک استفاده می‌شود و این جریان، مو را از طریق فعل و انفعالات شیمیایی از بین می‌برد. امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده‌ی بالا را به کار می‌‌گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می‌برد.

الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می‌‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می‌‌برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان، احتمالا خیلی پایین‌‌تر است.  یکی از مزایای الکترولیز این است که اگر درست انجام بگیرد، نتیجه ‌اش دائمی است، اما به هیچ وجه روش ایده‌‌ آلی نیست. معایبی نیز دارد که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شوند.

الکترولیز روشی است کند، کسل ‌کننده و پرخرج که باید هر مو جداگانه تخریب شود. اگر موهای زائد زیادی دارید، برای رسیدن به نتیجه‌ی قابل ‌قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته ‌یک بار لازم است. حتی درمان، چند ماه طول می‌کشد تا نواحی محدوده‌ی لب بالا و چانه موبرداری شود و به این جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌‌شود. اما الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد سفید بسیار موثر است و استفاده از آن، برای از بین بردن این موها در نواحی چانه و زیر چانه توصیه می‌شود.

الکترولیز درد دارد؟

درمان با الکترولیز ممکن است ناراحت‌ کننده باشد، به خصوص در مناطق حساس مثل لب بالا. ممکن است عوارضی نیز رخ دهد. اگر موقع الکترولیز‌، جریان برق زیادی به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، پوست اطراف فولیکول صدمه دیده و جای زخم باقی می‌‌ماند. عوارض موقت ممکن است شامل تحریک، عفونت و لکه‌‌های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) روی پوست باشد.

کاربرد الکترولیز

الکترولیز برای از بین بردن موهای زائد نواحی کوچک مثل لب بالا، چانه و گونه عملی‌تر است و امکان از بین بردن موهای سفید توسط الکترولیز بیشتر از لیزر است، زیرا لیزر، بیشتر قادر به حذف موهای تیره و ضخیم است و تاثیری روی موهای سفید ندارد. افرادی که رشد موی زائد آنها ناشی از مشکل پزشکی (مثل مشکل هورمونی) باشد، انتخاب‌های مناسبی برای الکترولیز نیستند، زیرا باز هم موهای زیادتری رشد کرده و به درمان، روندی پایان ‌ناپذیر می‌‌دهد. اگر مشکل زمینه‌‌ای پزشکی درمان شود، ممکن است برخی از موهای زائد محو شوند و درمانی نیاز نداشته باشند. خال‌‌هایی که مو دارند، قبل از الکترولیز باید توسط پزشک ارزیابی شوند. هر مورد موی زاید باید جداگانه ارزیابی شود تا مشخص گردد آیا الکترولیز عملی است یا نه. متخصص پوست این موضوع را به شما خواهد گفت.

توصیه می‌شود در الکترولیز از سوزن‌های یک بار مصرف استفاده شود، زیرا امکان انتقال ویروس‌‌هایی مثل HIV (ایدز)، تبخال و زگیل از فردی به فرد دیگر وجود دارد. در بیمارانی که از ضربان‌ساز (پیس‌میکر) قلبی استفاده می‌‌کنند، نمی‌توان از روش الکترولیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *