لیزر, مقالات و دانستنی ها

حقایقی در مورد لیزر موهای زائد در پوست‌های تیره

تاثیر لیزر بر پوست تیره

چرا درمان لیزر مو در پوست تیره، ریسک بیشتری از پوست روشن دارد؟

رفع موهای زائد توسط لیزر، با هدف گرفتن ماده‌ای در پوست بنام ملانین، که مسئولیت رنگدانه‌ها در مو را بر عهده دارند، عمل می‌کند. هر چه مو تیره‌تر باشد تجمع و تمرکز ملانین در پوست بالاتر خواهد بود.

با این حال، ملانین مسئولیت رنگدانه‌های پوست را نیزبرعهده دارد که ملانین اپیدرمی، نامیده می‌شوند. تیرگی پوست با افزایش میزان تجمع ملانین اپیدرمی، افزایش می‌یابد. بنابراین افرادی که دارای ملانین اپیدرمی بالاتری هستند درمقیاس فیتزپاتریک (Fitzpatrick scale) دارای تیپ پوستی (skin tone) تیره‌تر گروه ۵ و ۶ می‌باشند.

تیپ پوستی رنگ پوست رنگ مو رنگ چشم توضیحات
۱ سفید گچی بور یا قرمز آبی، سبز یا طوسی در مقابل آفتاب می‌سوزد و برنزه نمی‌شود
۲ سفید قهوه‌ای روشن آبی، سبز یا عسلی در مقابل آفتاب می‌سوزد و کمی برنزه می‌شود
۳ گندمی قهوه‌ای تیره قهوه‌ای گاهی مقابل آفتاب دچار سوختگی خفیف می‌شود و معمولا برنزه می‌شود
۴ سبزه روشن یا مدیترانه ای، مشکی قهوه‌ای به ندرت مقابل آفتاب می‌سوزند و به خوبی برنزه می‌شود
۵ سبزه تیره خاورمیانه ای مشکی قهوه‌ای و مشکی به راحتی آفتاب می‌گیرد و برنزه می‌شود و به ندرت می‌سوزد
۶ قهوه‌ای بسیار تیره مایل به سیاه مشکی مشکی در مقابل آفتاب دچار سوختگی نمی‌شود

زمانی که بیمار دارای میزان بالاتری از ملانین اپیدرمی است، جذب لیزر توسط هدف که ملانین مو می‌باشد، با اختلال روبرو شده و به جای آن توسط ملانین اپیدرمی پوست جذب می‌شود، البته این اتفاق لزوما به معنای عدم تاثیر لیزر نیست اما می‌تواند عوارضی همچون سوختگی، زخم، خراش و یا لکه‌های تیره (hyperpigmentation)  بر روی پوست ایجاد نماید.

 

نسل جدید فن آوری لیرز Nd:YAG

فن‌آوری لیرز ان-دی-یاگ Nd:YAG از طول موج بالاتری نسبت به انواع دیگر لیزرها بهره می‌گیرد که آنرا برای رفع موهای زائد در بیماران با پوست‌های تیره مناسب می‌سازد.

در طی دهه‌های اخیر، در مورد رفع موهای زائد توسط لیرز تحقیقات گسترده‌ای صورت گرفته که منجر به کشف انواع جدید لیزر گردیده است.

 

شرح  فن آوری لیرز Nd:YAG

فن آوری لیرز Nd:YAG (neodymium-doped yttrium aluminium garnet; Nd:Y3Al5O12)  یک کریستال است که به عنوان واسطه در لیزرهای حالت جامد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات Nd:YAG در۲۵  درجه سانتیگراد با ۱% Nd:

  • فرمول: Y97Nd0.03Al5O12
  • وزن Nd: 0.725%
  • حجم اتم Nd در واحد حجم : ۳۸×۱۰۲۰ /cm3 
  • انتشار طول موج:  ۱۰۶۴ nm
  • مرحله تغییر: ۴F3/2۴I11/2
  • مدت زمان تابش: ۲۳۰ μs [26]
  • ضریب رسانایی دما : ۱۴ W·cm−۱·K−۱
  • ضرفیت دمایی مشخص: ۵۹ J·g−۱·K−۱
  • انبساط حرارتی: ۹×۱۰−۶ K−۱
  • مقاومت در برابر شوک حرارتی: ۷۹۰ W·m−۱

 

نتیجه‌گیری

لیرز Nd:YAG تنها لیزری است که مشخصا برای پوست‌های تیره طراحی و تولید گردیده و این تنها لیرزی است که می‌بایست، برای تیپ پوستی ۵ و ۶ استفاده گردد.

نتیجه تمامی تحقیقاتی که در مورد تاثیرگذاری و ایمنی  لیرز Nd:YAG صورت پذیرفته مثبت بوده. البته در هر تحقیقی مواردی از عوارض جانبی مشاهده گردیده که جزئی و موقتی بوده است. به عبارت دیگر، استفاده از آن برای پوست‌های تیره، هم ایمن و هم بسیار تاثیر گذار بوده اما تا زمانی که Nd:YAG با نفوذپذیری پایین و طولانی کردن زمان پالس دهی مورد استفاده قرار گیرد.  مهمتر از همه اگر شما دارای پوستی تیره هستید به طور طبیعی در معرض ریسک بیشتری از پوست‌های روشن در عوارض جانبی قرار دارید به خصوص اگر درمان به صورت ناصحیح انجام گیرد و تحت نظر افراد متخصص نباشد.

علاوه بر این، کاهش مو در این تحقیقات بسیار چشمگیر بوده، به طور متغیر از ۵۰% بعد از ۳ ماه از آخرین جلسه درمان، تا %۷۰-۹۰ کاهش در ۱۲ ماه پس از آخرین جلسه.

تحقیقات نشان داده‌اند که تیپ پوستی ۶ امکان جذب تا ۴۰% بیشتر انرژی نور لیزر مرئی تابیده شده به پوست را در مقایسه با تیپ پوستی ۱ و  ۲ دارد، البته تا زمانی که مدت زمان مواجهه و قرار گرفتن در معرض آن بطور ثابت باقی بماند.

اگر اوپراتور لیزر درمانی شما، نفوذپذیری را کاهش نداده و طول زمان مواجهه با پوست را افزایش ندهد و از خنک کننده مناسب استفاده ننماید، باید گفت شما در معرض آسیب‌های جدی و ناخواسته از جمله تغییررنگ دائم رنگدانه‌های پوست (pigmentation damage) وزخم‌های دائمی (scarring) قرار دارید.

علاوه بر این شما بعنوان مصرف کننده، باید تحقیقات کافی برای یافتن مرکز خدمات، با مهارت کافی را انجام دهید.

 

منبع: موسسه ملی تحقیقات سلامت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا

این مقاله توسط کلینیک آراکام به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *