پوست و مو, مقالات و دانستنی ها

آناتومی فولیکول مو

آناتومی فولیکول مو

فولیکول مو به ۳ واحد تقسیم بندی می‌شود:

  • Infundibulum که شامل ناحیه‌ای از سوراخ فولیکول مو به ورودی مجرای sebaceous است.
  • Isthmus که در بر گیرنده ناحیه بین ورودی مجرای sebaceous و اتصال عضله arrector pili است.
  • Inferior segment که ناحیه ورودی عضله arrector pili به پایه فولیکول است و شامل سر مو، و فولیکول مو و پیازمو است.

برآمدگی فولیکول مو، قسمت پایینی فولیکول است بین ورودی عضله arrector pili به پیازمو. این برآمدگی تقریبا در بافاصله ۱٫۵ میلیمتری سطح پوست قرار دارد.

برآمدگی فولیکول مو پائین‌ترین قسمت فولیکول موست و از سلول‌های ماتریکس تشکیل یافته، که به وسیله ملانوسیت‌ها ایجاد می‌شود و در نتیجه مو را تولید می‌کنند. فاصله پیازمو از سطح پوست با مراحل مختلف رشد مو متفاوت است.  در ابتدای آناژن کم عمق است و ودر آناژن نهایی عمیقترین حالت را دارد که در داخل آناژن موهای بزرگتر، فولیکول طبیعتا عمیق‌تر خواهد بود.

جدول ۱: ارتباط قطر شفت مو با عمق آناژن فولیکول مو

عمق آناژن فولیکول ازسطح پوست(میلیمتر)

قطر شفت(میکرون)

کیفیت مو

۱>

۲۵>

خیلی نازک

۲-۱

۵۱-۲۵

نازک

۳-۲

۷۶-۵۱

متوسط

۴-۳

۱۰۲-۷۶

زبر

۵-۴

۱۲۷-۱۰۲

خیلی زبر

۵

۱۵۲-۱۲۷

زیادی زبر

۵

۱۵۲<

بسیار زبر

ملانین ریشه مو، کروموفور است که فوتون را جذب می‌کند و گرم می‌شود. ملانین یک منحنی ضریب جذب گسترده و به تدریج پوشیده شده از طیف‌های ماوراء بنفش تا مادون قرمز دارد که انتخاب‌های گسترده‌ای از طول موجها را برای انتخاب بر اساس شکل زیر ارائه می‌دهد.

این آزادی انتخاب در طول موج‌ها، باحضور همان ملانین به عنوان کروموفور محدود خواهد شد به مقادیر متغیر اپیدرم در انواع مختلف پوست. موهای زائد، زبر، مشکی در فاز رشد آناژن و بر روی پوست‌های روشن یک هدف کاملا ایده‌آل به شمار می‌روند در حالیکه، موهای نازک با رنگدانه روشن بر روی پوست‌های تیره تر سختترین آنها هستند. در هر صورت، اگرموهای هدف، روشنتراز پوست (اپیدرم ) باشد، هیچ لیزر موجود در حال حاضر بر روی آن تاثیری ندارد. با این حال، تلاش برای افزایش جذب این موهای روشنتر با ترکیب رنگدانه خارجی در آنها در حال انجام است. Meladine™ یکی ازانواع این تقویت کننده‌های کروموفور خارجی است که در دست تولید است.

ریشه مو یکی از نمونه‌هایی است که در آن، هدف (موهای زائد) و کروموفور کاملا شبیه نیستند. محتوای ملانین پیازمو و برامدگی فولیکول، کروموفور است که فوتون را جذب می‌کند و گرم می‌شود. هدف، پیتلیوم فولیکولی است که با فاصله ناچیزی پیاز مو را احاطه کرده. بنابراین، پیاز باید به اندازه کافی گرم شود تا گرمای کافی برای رسیدن به هدف (اپیتلیوم فولیکولی) فراهم شود.

اگرچه کروموفور در مورد موهای زیادی زبر، متوسط و نازک ملانین است اما بدلیل هم اندازه نبودن کروموفوردر پیازو برآمدگی، هر سه آنهارا نمی توان با پارامترهای مشابه لیزر کرد. هر چقدرهم که میزان انرژی را بالا ببرید اگر از پالسهای کوتاهتر استفاده کنید موهای زیادی زبر، هرگز از بین نخواهند رفت. شما فقط زمان کافی برای یک کروموفور بزرگتر را فراهم نمیکنید تا به اندازه کافی گرم شود و گرما را به اطراف خود پراکنده کرده و برساند. موهای زیادی زبر نسبت به موهای متوسط و نازک به مدت زمان بیشتری ازپالس دهی نیاز دارند. بنابراين مدت زمان پالس بايد به وسيله اندازه کروموفور هدايت شود. بنابراین طبقه بندی پوست براساس تمرکز ملانین اپیدرمی و واکنش آن به خورشید، لازم و حتمی است. (جدول ۲ )

جدول ۲: انواع پوست بر اساس مقیاس فیتز پاتریک “Fitzpatrick’s skin types”

 

مقیاس قومیتی

واکنش در معرض آفتاب

 

رنگ پوست

 

انواع پوست

برنزه سوختن
هند واروپایی هیچوقت همیشه سفید نوع      I
هند واروپایی خیلی سخت معمولاّ سفید نوع       II
هند واروپایی تقریباّ بعضی اوقات سفید نوع       III
آسیایی شرق میانه به آسانی به ندرت گندمی نوع     IV
هندی به آسانی بسیار به ندرت تیره نوع       V
آفریقایی بسیار آسان هیچوقت سیاه نوع       VI

منبع: موسسه ملی تحقیقات سلامت کتابخانه ملی پزشکی آمریکا

این مقاله توسط کلینیک آراکام به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *