انواع لیزر, روشها و تجهیزات درمانی, لیزر IPL

لیزر IPL

لیزر IPL

لیزر IPLآی پی ال intense pulse light  یعنی سیستم‌های  نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپ‌های زنون هستند که نور با چند طول موجی و non coherent ایجاد می‌کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می‌توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه IPL روش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد و جوان‌سازی پوست و روشن نمودن لک‌های صورت و آثار سطحی جوش‌ها‌ می‌باشد. همانطور که گفتیم دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه دارد. ارزانتر است و سریعتر عمل می‌کند. دستگاه IPL با پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت، دست‌ها، پاها، پشت و … بصورت آرام و بی خطر استفاده می‌شود. پالس‌های نوری با تمرکز روی فولیکول موها موجب ایجاد گرما و تخریب آنها بدون سوختگی و یا آسیب به پوست می‌شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع و کاملا بدون درد است. عوارض جانبی کم است ولی می‌تواند شامل قرمزی و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف می‌شوند.  کاندیدهای مناسب جهت IPL افراد دارای پوست روشن و موی تیره می‌باشند، زیرا IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می‌دهد. تعداد زیادی از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود. آی پی ال ملایم، بی خطر است وطی دوتاسه جلسه ضایعات متعدد پوستی را می‌تواند درمان کند واساسا نیاز به مراقبت خاص ویا دوره نقاهت ندارد.

 

موارد کاربرد IPL

  • درمان دائمی موهای زائد
  • درمان چین و چروک‌های ریزسطحی
  • جوانسازی پوست
  • درمان قرمزی پوست گونه و بینی
  • درمان آکنه‌های ملتهب و قرمز
  • درمان پوست‌های چرب با منافذ باز
  • درمان قرمزی پس از بهبود جوش
  • درمان کک ومک وآسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب
  • درمان ضایعات عروقی) تلانژکتازی)
  • درمان  اسکارها (فرورفتگی) ناشی از جوش

IPL یک روش غیرتهاجمی برای درمان آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب و پیری پوست می‌باشد بدون اینکه آسیبی به سطح پوست برساند. طول موج خاصی از IPL به طور انتخابی، عروق مویرگی پوست و لکه‌های قهوه ای ناشی از آفتاب را از بین می‌برد، به علاوه حرارت ایجاد شده در پوست سبب بازسازی کلاژن و سفت‌تر شدن پوست از عمق می‌شود. IPL به تنهایی جهت درمان ضایعات رنگ پوست، رفع قرمزی سطح پوست و جوانسازی پوست به کار می‌رود. در بعضی موارد که بیمار کک مک تیره داشته باشد ممکن است دلمه کوچکی روی این لکه‌ها بسته شود که طی چند روز بعد خود به خود می‌افتد و کک مک‌ها را کم رنگ‌تر می‌کند. هم چنین جهت بهبود اسکارها و فرورفتگی‌های پوستی و تنظیم ترشح چربی و منافذ پوست استفاده می‌شود.

 

نحوه کار IPL

یک محفظه فلزی که در داخل آن، یک دستگاه الکترونیک هوشمند، و یک لامپ تولید کننده نور پالسی شده شدید (فیلترشده ضربانی) که طول موج‌های ایجاد شده توسط لامپ را به طرف هدف مورد نظر شلیک می‌کند، در آن تعبیه شده است. یک سیستم ایجاد کننده برودت و سرما که با ایجاد سرما در محل درمان، مانع از ایجاد التهاب، تورم، قرمزی یا زخم روی پوست شده و توسط این سیستم سرمایش، اپیدرم پوست از حرارت ایجاد شده توسط IPL محافظت می‌شود. دامنه طول موج‌های این نور فیلتر شده ضربانی توسط لامپ یاد شده در گستره وسیعی بوده و پخش و توزیع این طول موج‌ها از حوالی نور قابل رویت تا نور مادون قرمز ادامه می‌یابد و طیف آن از ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *