پوست و مو, روشها و تجهیزات درمانی, مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی از کلمه یونانی Meso به معنای میان و Therapeia به معنی درمان پزشکی می‌آید. مزوتراپی به زبان ساده تکنیک تزریق مکرر دارو با مقدار بسیار کم، در انواع لایه‌های پوست است. بدین طریق می‌توان با تزریق، نتایج درمانی مختلفی را به دست آورد. این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی، مخلوطی از عصاره‌های گیاهی، مواد هومیوپاتیک، داروها، انواع آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (به ‌طور مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست)، آنتی‌اکسیدان‌های ضد پیری و اسید هیالورونیک و سایر مواد حیاتی در مقادیر میکروسکوپی انجام می‌شود. از آنجایی‌ که پوست، عضله، غضروف، استخوان و بافت‌های نرم بدن از لایه مزودرم (میانی) منشأ گرفته‌اند این روش می‌تواند برای درمان بیماری‌های مربوط به این قسمت‌ها مفید باشد.

مزوتراپی

کاربرد مزوتراپی در زیبایی پوست و مو:

  • جوانسازی پوست
  • از بین بردن چین‌وچروک
  • کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت
  • از بین بردن اسکار، کلوئید و جای سوختگی
  • رفع پف دور چشم و افتادگی پلک
  • رفع تیرگ‍ی دور چشم
  • درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت
  • درمان استریا(ترک خوردن پوست ناشی از لاغری یا بارداری)
  •  شاداب سازی پوست
  • درمان ریزش مو و تقویت موها

 

جوانسازی پوست

پوست از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین ارگان‌های حفاظتی بدن به حساب می‌آید. این قسمت از بدن که بیشترین بخش آن را نیز تشکیل می‌دهد مجموعه‌ای از عوامل ضروری و مورد نیاز برای حیات را در خود جای داده است. راه‌های بسیار زیادی برای جوانسازی و جوان نگهداشتن پوست وجود دارد که با رعایت برخی از آن‌ها می‌توان طراوت و شادابی از دست رفته پوست را به آن بازگرداند. یکی از این شیوه‌ها، مزوتراپی می‌باشد که کمک‌های بسیاری به رفع مشکلات پوست می‌کند و باعث شادابی و جوانسازی پوست می‌شود.

 

از بین بردن چین‌وچروک

ویتامین و سایر مواد موجود در داروی مزوتراپی که به درون بدن تزریق‌شده است باعث افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می‌شوند و آسیب‌های ایجادشده در پوست را که به‌وسیله مواد مضری به نام رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آیند را خنثی می‌کنند. علاوه بر خنثی کردن اثر نامناسب این مواد، ظاهر طبیعی‌تر و زیباتر را به‌خصوص در ناحیه پلک‌ها، صورت و گردن ایجاد کرده و باعث درمان چین و چروک صورت و جوانسازی پوست می‌شوند.

 

کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت

زمانی که پوست چروک می‌شود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می‌شود. در این وضعیت استفاده از کرم‌ها و درمان‌های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می‌توانند از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع چروک‌های به ‌وجود ‌آمده و جوانسازی پوست نیاز به درمان‌های سریع و تهاجمی‌تری مانند اعمال جراحی است. در این مورد تزریق‌های مزوتراپی می‌توانند بسیار کمک‌کننده‌تر باشند.

جوان‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین ‌و چروک و آسیب‌های پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروک‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه‌برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده می‌شود. درمان‌های ترکیبی در رفع چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری خواهند داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو‌رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می‌شود و بعد از لایه‌برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می‌شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی‌ به صورت لایه‌ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می‌شوند.

برای درمان چروک‌های پیشانی و کنار چشم‌ها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می‌توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت چروک‌ها جلوگیری شود و بعد با مزوتراپی به کشیدگی پوست و رفع افتادگی صورت کمک کرد.

 

از بین بردن اسکار، کلوئید و جای سوختگی

در بیشتر مواقع به دلیل به وجود آمدن بافت همبند در ناحیه زخم یا بخیه این قسمت پوست سخت شده، ظاهر نامناسب و برآمده پیدا می‌کند. درصورتی‌که در ناحیه موردنظر از مزوتراپی استفاده شود و داروی مؤثری به این محل تزریق گردد بافت همبند به‌شدت سست و شکسته شده و می‌توان سایر مراحل درمان را به‌ راحتی روی پوست انجام داد در مورد بافت‌های سوخته پوست نیز با انجام این روش می‌توان به بهبود ظاهر پوست کمک بسیار زیادی نمود.

 

رفع پف دور چشم و افتادگی پلک

ناحیه زیر چشم تا حد زیادی تحت تأثیر افزایش سن قرار گرفته و اثرات پیری را در ظاهر فرد نشان می‌دهد. پوست ظریفی که زیر چشم قرار دارد نه تنها دچار چین و چروک و افتادگی پلک  می‌شود، بلکه آب و چربی را نیز به شکل کیسه‌هایی در خود جمع کرده و باعث پف زیر چشم می‌شود. پف زیر چشم، ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از این رو برای بهبود زیبایی چهره می‌توانید از درمان با مزوتراپی استفاده کنید.

 

رفع تیرگ‍ی دور چشم

متخصصان می‌گویند تیرگی دور چشم دلیل بروز بیماری نیست بلکه در اغلب موارد، یک عامل ارثی و ژنتیکی در بروز آن نقش دارد. این امر به دلیل آن است که پلک‌ها پوست نازکی دارند و حاوی مقدار کمی بافت چربی هستند، خونی که از داخل وریدهای بزرگ نزدیک این بخش پوست دور چشم می‌گذرد، باعث می‌شود پوست این ناحیه سیاه مایل به آبی به نظر برسد.

خستگی و رنگ‌پریدگی علت بروز تیرگی چشم، موقتی است این مشکل در برخی زنان، طی دوران قاعدگی و در پایان دوران بارداری تشدید می‌شود.  افزایش سن نیز دلیل دیگری برای بروز تیرگی دور چشم است. مزوتراپی می‌تواند تا حدود زیادی این تیرگی‌ها را بر طرف کند.

 

درمان ملاسما و لک حاملگی یا لک صورت

تغییرات رنگدانه‌ای و لکه‌های قهوه‌ای روی پوست غالباً واکنشی به درمان‌های خانگی نشان نمی‌دهد. تقریباً تمامی ما تاحدی با تغییر رنگ پوست مواجه می‌شویم. تغییر رنگ و لکه‌های قهوه‌‌ای روی صورت علت اصلی مراجعه بسیاری از بیماران به پزشک پوست است. هر روز زیر نور آفتاب بودن و در فضای باز فعالیت کردن  و گاهی اوقات بارداری به لک شدن پوست منجر می‌شود. در این مورد تزریق‌های مزوتراپی می‌تواند در رفع این لک‌ها بسیار تاثیر گذار باشد.

 

درمان استریا(ترک خوردن پوست ناشی از لاغری یا بارداری)

علت بوجود آمدن ترک‌ها، کشیده شدن مکانیکی پوست و پارگی شبکه بافت همبندی درم می‌باشد. استریا در ۹۰% زنان حامله در ناحیه شکم و سینه‌ها دیده می‌شود. فاکتورهای ژنتیک نیز موثر می‌باشد. ترک‌های پوستی ابتدا برجسته است و ته رنگ صورتی دارد، سپس به تدریج به رنگ سفید در آمده و مسطح یا فرو رفته می‌شود. مزوتراپی باعث بهبود ظاهر پوست می‌شود.

 

 شاداب سازی پوست

هرچه سن فرد بالاتر رود به‌صورت غیرارادی میزان ساخت کلاژن در پوست کاهش میابد. کلاژن مهم‌ترین عامل در حفظ جوانی و استحکام پوست است به‌طوری‌که کاهش آن به‌مرور موجب ایجاد چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شود. علاوه بر کاهش میزان کلاژن در اثر افزایش سن، قرارگیری در معرض نور آفتاب، تغذیه نامناسب، هوای آلوده، تغییرات جوی، سن، ارث و حتی استرس و فشارهای عصبی اثرات نامناسبی بر روی پوست می‌گذارند. شاید بسیاری از افراد برای جوانسازی پوست خود، استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌ها را در دستور کار روزانه خود قرار دهند اما تأثیر این‌گونه موارد بسیار کند بوده و ممکن است تأثیرات چشم‌گیری بر سطح پوست نداشته باشند. همچنین تکرار استفاده از این مواد، خود عاملی برای خستگی و عدم استفاده فرد می‌گردد. حتی در صورت استفاده مکرر از این مواد باید خاطرنشان کرد که این کرم‌ها قادر به کم کردن عمق چروک‌ها و جوانسازی پوست نیستند و فقط می‌توانند از بروز چروک‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع این چروک‌ها یا باید عمل جراحی کرد یا این‌که از روش مزوتراپی استفاده کرد.

این روش درمان خصوصاً اگر در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم و بوتاکس مورداستفاده قرار گیرد نتایج بسیار عالی و ماندگاری را بر جای می‌گذارد. درمان‌های ترکیبی مزوتراپی به‌صورت بسیار مشهودی باعث کاهش چین‌وچروک پوست شده و ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تری را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

همچنین درمان تکمیلی مزوتراپی می‌تواند کم‌کاری روش مورداستفاده درمانی را جبران کرده و حتی عوارض آن را التیام بخشد. برای مثال فردی که به دلیل آکنه، پوستی ناصاف و پر از فرورفتگی دارد، پس از استفاده از داروهای مختلف و میکرودرم دچار لایه‌برداری می‌شود. در این حال اثرپذیری پوست بالا رفته و پوست اقدام به ساخت سلول‌های جدید می‌کند. در این زمان بهترین روش ممکن برای تولید سلول‌های بهتر و تقویت لایه زیرین پوست استفاده از مزوتراپی است. به این شکل سلول‌های جدید تولیدشده از کیفیت مناسب‌تری برخوردار می‌شوند.

 

درمان ریزش مو و تقویت موها

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که از طریق تزریق داروها، ویتامین‌ها و عناصر غذایی به داخل پوست سر عمل می‌کند و به چند روش مختلف قابل اجرا است. داروهای تزریقی در روش مزوتراپی به وسیله یک سوزن کوچک در عمق یک میلی‌متری پوست سر (محل وجود فولیکول‌های مو) قرار داده می‌شود. این روش کاملاً بدون درد است. به این ترتیب بر تأثیر پوست سر به عنوان یک مانع در برابر رشد موها غلبه می‌شود و مقدار کافی از داروها و مواد تقویت کننده رشد مو دقیقاً در همان نقطه‌ای که لازم است، تأمین می‌شود.

مزوتراپی موی سر نتایج بسیار سریع و خوبی در درمان ریزش مو حاصل می‌کند، زیرا در این روش، داروها مستقیماً در محل ریشه مو و دقیقاً به همان مقداری که لازم هستند تزریق می‌شوند. در واقع مقدار دقیق مواد و عناصر مورد نیاز برای رشد موها را به وسیله هیچ روش درمانی دیگری نمی‌توان تأمین کرد. به همین علت است که مزوتراپی برای درمان بیماری‌های مختلف مربوط به موها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب ترکیب دارویی که در روش مزوتراپی تزریق می‌شود، به صورت اختصاصی برای هر بیمار انجام می‌گیرد و این ترکیب بر اساس وضعیت سلامت عمومی بیمار و نوع عارضه‌ای که باعث ریزش مو در او شده است، تعیین می‌شود.

 

 

هزینه مزوتراپی

 

نواحی

قیمت (تومان)

جوانسازی خط لبخند

۲۵۰,۰۰۰

جوانسازی خط اندوه

۲۰۰,۰۰۰

جوانسازی اطراف لب

۲۵۰,۰۰۰

رفع ریزش موی سر (جلوی مو)

۳۲۰,۰۰۰

رفع ریزش موی سر (کل سر)

+۴۸۰,۰۰۰

رفع اسکار بنا به تشخیص پزشک (قیمت پایه)

+۱۵۰,۰۰۰

لاغری غبغب بنا به میزان و حجم

+۳۲۰,۰۰۰

لاغری موضعی (شکم – بازو – ران پا-پشت ساق)بنا به نظر پزشک بر پایه غبغب

+۴۵۰,۰۰۰

هر دو دست تا مچ

۴۵۰,۰۰۰

پکیج های مزوتراپی :

صورت کامل

+۴۵۰,۰۰۰

خط لبخند +خط اندوه

۳۰۰,۰۰۰

خط لبخند +دور چشم

۳۵۰,۰۰۰

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *