پوست و مو, روشها و تجهیزات درمانی

RF فرکشنال

RF فرکشنال

RF فرکشنال سیستمی است که گاهی به آن MFR که مخففMicroneedle Fractional RF  هم می‌گویند، به این صورت عمل میکند که سوزن‌های بسیار ظریف وارد پوست می‌شود که بین آنها امواج رادیویی مبادله می‌شود این مساله باعث ایجاد گرما در بخش درم پوست شده که این گرما باعث ایجاد کلاژن جدید و اتقباض کلاژن‌های قدیمی می‌شود. کلمه فرکشنال به معنی بخش و قسمت می‌باشد به این معنی که فقط بخش‌هایی از پوست حرارت میبیند و بخش عمده‌ای در معرض حرارت قرار نمی‌گیرد. این مساله باعث میشود که عوارض آر اف فرکشنال کمتر شود.

RF فرکشنال

کاربردهای فراکشنال آر اف

قسمت میانی پوست که درم نام دارد مسوول استحکام و قوام پوست است. این بخش از رشته‌هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. با افزایش سن و عوامل دیگری مثل آفتاب و سیگار این رشته‌ها تغییر شکل می‌دهند و در پوست کاهش می‌یابندکه نمود بیرونی آن ایجاد شلی پوست و چین وچروک در آن می‌باشد. فرکشنال آر اف در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) بسیار ماثر است. در واقع آر اف این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به دو صورت ظاهر می‌شود یکی چند روز بعد از آر اف و یکی سه تا چهار هفته بعد، که اثر دوم چندین سال دوام دارد. این اثر آر اف به قدری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو (brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد، البته برای این کار لازم است که RF در مناطق خاص انجام شود.

 • یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آر اف سفت کردن غبغب و ناحیه فک می‌باشد. این اثر بخصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه واضحاً از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص می‌شود که این اثر را با لیزر لیپولیزر مقایسه نماییم. با توجه با اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد، آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.
 • آر اف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.
 • آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این عمل برای چروک‌های دور چشم (زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر به حدی است که افرادی که آر اف انجام داده اند فقط بعد از یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم خود شگفت زده می‌شوند.
 • کاربرد بعدی در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی (Enlarged Pores) است. در یک بررسی فقط کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف مشاهده شده است. تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی است ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.
 • کاربرد دیگر درمان جوش صورت (acne) فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد. نکته جالب این است که خانم‌هایی که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت دارند وقتی برای جوانسازی صورت آر اف انجام می‌دهند از کاهش جوش‌های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند.
 • یکی از کاربردها آر اف درمان اسکارهای آکنه (Acne Scar) است. آر اف به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار موثر است. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر دارد. درمان پوست‌های سبزه با آر اف برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • یکی از جالب ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسیهای انجام شده این اثر طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دایمی هم باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.
 • این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی (striae) نیز اثر فوق العاده‌ای دارد، به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا، آراف است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمیروند ولی وضوح کمتری پیدا میکنند ولی خطوطی که روی استریا وجود دارد کاملاً از بین می‌رود. نکته جالب در مورد آراف استریا این است که اکثر بیمارانی که برای درمان استریا، آراف انجام می‌دهند از سفت شدن پوست همان ناحیه ابراز رضایت دارند. این اثر در ناحیه شکم، ران یا سینه‌ها برای بسیاری از افراد ایده آل است.

 

انجام آر اف فرکشنال برای چه افرادی ممنوع است ؟

 

 • افرادی که از باطری قلب (پیس میکر) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌نمایند.
 • ابتلای پوست منطقه‌ی درمان به بیماری التهابی شدید پوستی
 • مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون
 • مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند
 • سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • خانم‌های باردار
 • ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده
 • حساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن‌های دستگاه

 

مزایای آر اف فرکشنال
مهمترین مزیت آر اف این است که انرژی دقیقاً به درم داده می‌شود. به همین دلیل به لایه سطحی پوست هیچ آسیبی نمی‌رسد و فقط پوست ۲۴- ۴۸ ساعت ممکن است قرمز باشد. این مزیت همچنین باعث می‌شود که این عمل در افراد با پوست سبزه و در فصول گرم سال هم قابل انجام باشد. بازگشت سریع به سر کار بدون استراحت نیز از مزایای آر اف است.

 

مراحل انجام آر اف فرکشنال
بهتر است در روز درمان، خانم‌ها با پوست تمیز و بدون آرایش، و آقایان با صورت اصلاح شده مراجعه نمایند. ناحیه درمان با کرم‌های بی‌حسی موضعی پوشانده خواهد شد. بعد از ۳۰-۲۰ دقیقه پوست محل درمان شسته شده و ضدعفونی خواهد شد. جلسه درمانی بسته به محل درمان حدود ۲۵-۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. قبل از شروع درمان هر فردی یک سری مخصوص خریداری می‌کند. هرسری یا تیپ دستگاه برای جلوگیری از انتقال بیماری تنها جهت یک فرد قابل استفاده بوده و استفاده از آن جهت شخص دیگر (حتی نزدیکان) ممنوع است. بعد از درمان می‌توان با استفاده از کیسه یخ پوست را خنک و آرام نمود. استفاده از کرم ترمیم بعد از کیسه یخ به کاهش سریع‌تر التهاب پوست کمک می‌کند.

 

 مراقبتهای بعد از درمان

 • مصرف ضد آفتاب بلافاصله بعد از درمان شروع می‌شود و مصرف منظم آن ضروری است.
 • شستشوی ملایم پوست در روز درمان مجاز است ولی از مصرف شوینده‌های قوی خودداری کنید.
 • در ۲۴ساعت اول بهتر است از استحمام، سونا و استخر خودداری نمائید.
 • در صورتی که از کرم‌های شب، ضد چروک‌ها، لایه بردارها و کرم‌های لک بر استفاده می‌کنید بهتر است تا رفع التهاب پوست از مصرف آنها خودداری نمائید.
 • بهتر است به مدت یک هفته شب‌ها از یک کرم ترمیم استفاده نمایید.

 

 مشاهدات تغییرات درمانی
مشاهده تغییرات درمانی بر اساس تغییرات کلاژن در پوست می‌باشد. اولین تغییرات در کلاژن حدود ۳ هفته بعد از جلسه درمانی شروع می‌شود و بعد از ۳ ماه به حداکثر شدت خود می‌رسد ولی بعد از آن هم همچنان ادامه دارد. بنابراین تغییرات اولیه ۳-۲ هفته بعد از درمان دیده می‌شود ولی تغییرات اساسی ناشی از درمان در ماه سوم بعد از درمان به حداکثر می‌رسد ولی حتی بعد از آن نیز ادامه خواهد یافت. بنابراین تغییرات اولیه‌ای که سریع بعد از آر اف پدیدار می‌شود بدلیل انقباض الیاف کلاژن و تغییرات اصلی ولی تاخیری بدلیل تولید کلاژن جدید می‌باشد.

 

تعداد جلسات درمانی و فواصل آن‌ها
تعداد جلسات بسته به هدف درمانی و شدت درگیری پوست متفاوت است. برای جوانسازی و لیفتینگ پوست صورت بین ۳-۱ جلسه درمانی با فاصله یک ماه توصیه می‌شود. تکرار جلسات زودتر از ۲ هفته توصیه نمی‌شود. در صورت تمایل می‌توان جلسات درمانی را هر ۶ ماه یکبار تکرار کرد.

 

2 دیدگاه در “RF فرکشنال

 1. سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

  1. fadab گفت:

   ممنونم از نظر ارزشمندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *