لیزر

راهکار کاهش درد لیزر موهای زائد

راهکارهای مقابله با درد لیزر

کاهش درد لیزر موهای زائد، برای آن دسته از کسانی که به درد حساس هستند، امکان‌پذیر است. لیزر، در بین اقشار مختلف جامعه علی‌الخصوص بانوان، طرفداران زیادی را از آن خود کرده است. میزان دردی که در لیزر احساس می‌شود، تحت تأثیر عوامل مختلفی چون فناوری به کار رفته در دستگاه لیزر، میزان رشد مو و جنس پوست قرار می‌گیرد. به‌طور کل، لیزر کردن موهای زائد درد زیادی ندارد؛ ولی با کمی سوزش همراه است. همین سوزش هم در افراد مختلف با درجه‌های متفاوتی، خود را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه لیزر در طی چند جلسه انجام می‌شود، درد ناشی از آن در جلسات اول بیشتر است و کم‌کم و در جلسات آخر از شدت درد کاسته می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا با راهکارهای کاهش درد لیزر، آشنا شوید.

کاهش درد لیزر موهای زائد با انتخاب دستگاه استاندارد

کاهش درد لیزر موهای زائد، با استفاده از دستگاه استانداردی که بتواند لیزر را با کمترین درد ممکن انجام دهد، بسیار مهم است. از این لحاظ، دستگاهی استاندارد است که مجهز به سیستم خنک‌کننده است و کولینگ‌های قوی در آن بکار رفته است. وجود سیستم خنک‌ کننده در دستگاه، به کاهش درد لیزر کمک زیادی می‌کند. استفاده از دستگاه استاندارد ضمن اینکه درد لیزر را کم می‌کند، کیفیت کار لیزر را نیز بالا می‌برد. از میان برندهای مطرح که دستگاه لیزر را مطابق با استانداردهای لازم در بازار ارائه می‌کنند می‌توان به دستگاه لیزر دایود اشاره کرد.

کاهش درد لیزر موهای زائد با استفاده از کرم‌های بی‌حس‌کننده

بکارگیری کرم‌های بی‌حس‌کننده روی محل لیزر، در کاهش درد لیزر تأثیرگذار است. این کرم‌ها به‌صورت موضعی روی پوست استفاده می‌شوند و برای تهیه کردن آنها نیازی به نسخه دکتر نیست. انتخاب نوع کرم بستگی به دستگاه لیزر دارد. اگر دستگاه خیلی قوی باشد، هر کرم بی‌حس‌کننده‌ای جوابگو نیست. از این‌ رو لازم است با مشورت پزشک، کرم مورد نظر تهیه شود.

نکات لازم در استفاده از کرم بی‌حس‌کننده

  • برای استفاده از کرم بی‌حس‌ کننده، نیاز است محل مورد نظر به‌خوبی تمیز شود؛ سپس کرم روی پوست خشک مالیده شود.
  • کرم بی‌حس‌ کننده ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت قبل از لیزر روی محل استفاده شود.
  • در صورت استفاده از کرم بی‌حس ‌کننده، نیاز است اپراتور مرکز لیزر از این موضوع آگاهی داشته باشد.
  • مدت ‌زمانی که طول می‌کشد تا کرم موضع را بی‌حس کند یک ربع است.
  • مدت‌ زمان ماندگاری بی‌حسی روی پوست، یک ساعت است.

کاهش درد لیزر موهای زائد با شیو نمودن

طبق تجربه بسیاری از افراد، شیو کردن موهای زائد قبل از لیزر کردن آن‌ها، برای کم کردن درد ناشی از لیزر، تأثیر زیادی دارد. درد لیزر زمانی بیشتر احساس می‌شود که موهای زائد، بیش ‌از اندازه بلند باشند و ضخامت زیادی هم داشته باشند. توصیه می‌شود قبل از انجام لیزر، حتماً شیو روی موها انجام شود. به‌هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌شود قبل از لیزر، اپیلاسیون روی موهای زائد انجام شود. چنانچه فردی این کار را انجام دهد، با دو مشکل حساس شدن پوست و پایین آمدن کیفیت لیزر موها روبرو خواهد شد. با توجه به اینکه برای از بین بردن موها نیاز است فولیکول مو تحت تأثیر اشعه لیزر قرار گیرد، در نتیجه با شیو کردن می‌توان اثر بیشتری روی فولیکول اعمال کرد.

بررسی اجمالی راهکارهای مقابله با درد لیزر موهای زائد

  • استفاده از کمپرس یخ روی موضع مورد نظر قبل از لیزر
  • مصرف آب به مقدار فراوان: برای اثرگذاری نوشیدن آب در کم شدن درد لیزر، پیشنهاد می‌شود ۳ الی ۴ ساعت قبل از لیزر، چندین لیوان آب مصرف شود.
  • عدم استفاده از قهوه و هرگونه نوشیدنی کافئین­ دار: مصرف این نوشیدنی، سبب می‌شود درد بیشتری در زمان لیزر احساس شود.
  • استفاده از دستگاه‌هایی که عمل لیزر را به‌مراتب سریع‌تر انجام می‌دهند.
  • با توجه به حساس شدن بدن بانوان در دوران عادت ماهیانه، توصیه می‌شود در این زمان لیزر انجام نشود. انجام لیزر در زمان عادت ماهیانه، سبب می‌شود درد بیشتری در بدن احساس شود.

در انتخاب دستگاه لیزر موهای زائد دقت کنید

یکی از مشکلاتی که دستگاه های قدیمی لیزر موهای زائد داشتند، عدم امکان تنظیم اشعه لیزر بود. این دستگاه ها به سه دسته کلی تقسیم می شدند و هر دستگاه برای یکی از انواع رنگ پوست مناسب بود.
بعد از انجام لیزر با این دستگاه های درد زیادی به بیمار تحمیل می شد.
به طوری که بیمار به ناچار باید از پمادهای بی حسی استفاده می کرد و دائما این سوال را داشت که برای کاهش درد لیزر چه کارهایی باید انجام داد؟
اما دستگاه لیزر جدید این امکان را به اپراتور می دهد که با توجه به رنگ پوست و همچنین مقاومت موهای زائد قدرت اشعه را تنظیم نماید.
در ضمن دستگاه های جدید به خنک کننده مجهز است و این خود از مزیت های این دستگاه به شمار می آید.

از آب گرم دوری کنید

اگر همچنان این سوال را دارید که برای کاهش درد لیزر چه کارهایی باید انجام داد؟باید بدانید که بلافاصله بعد از انجام لیزر پوست خود را با آب گرم نشویید.آب گرم سوزش پوست شما را افزایش می دهد.این موضوع درباره حمام کردن نیز صدق می کند. می توانید حمام آب ولرم  خنک بگیرید و به هیچ عنوان زیر دوش آب داغ نروید.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد را رعایت نمایید

البته فاصله بین هر جلسه توسط پزشک تعیین می شود.اما فاصله استاندارد بین هر جلسه بین ۲۵ تا ۳۰ روز متغیر است.البته فاصله دو و یا سه جلسه آخر را می توان بیشتر یک ماه افزایش داد.انجام لیزر در فاصله های کوتاه درد آور است و در فاصله های  طولانی در نتیجه کار تاثیر می گذارد.

از کرم های آرایشی تهاجمی استفاده نکنید.

کرم هایی مانند کرم های لایه بردار، کرم های موبر و … همگی باعث نازک شدن پوست لیزر شده و افزایش درد آن می شوند.

از هیچ قرصی استفاده نکنید

اگر درد بعد از لیزر موهای زاید شما افزایش یافت به هیچ عنوان از قرص هایی مانند ایپوروفن استفاده نکنید. این قرص ها التهاب پوست شما را افزایش می دهند.

ژل الوئه ورا

یکی از مسکن های پوست بعد از لیزر مو استفاده از ژل الوئه ورا است.این ژل به واسطه ترکیب ضد التهاب پوست شما را تسکین خواهد داد.

 

میزان درد نواحی مختلف بدن هنگام لیزر

میزان درد هر ناحیه از بدن به هنگام لیزر

با توجه به اینکه لیزر در قسمت‌های مختلفی از بدن قابل انجام است؛ لذا میزان دردی که در هر ناحیه احساس می‌شود متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، ادامه مطلب را از دست ندهید.

درد لیزر در صورت

به هر میزان که پوست نازک‌تر باشد، درد بیشتری در آن ناحیه احساس می‌شود. درد بیشتر پشت لب به هنگام لیزر، به دلیل ضخیم نبودن این ناحیه از صورت است؛ اما ضخیم بودن پوست گونه، چانه و زیر چانه درد کمتری دارد.

درد لیزر در دست

زیر بغل به نسبت ساق دست و بازو درد بیشتری دارد. اگر بخواهیم درد صورت و دست را با یکدیگر مقایسه کنیم، پشت لب دارای اعصاب بیشتری است؛ ولی درنهایت می‌توان درد آن را بدون بی‌حسی تحمل کرد.

درد لیزر بکینی

درد ناحیه بکینی نیز قابل‌تحمل است و دردی که در این ناحیه احساس می‌شود به‌مراتب کمتر از انجام اپیلاسیون است.

درد لیزر پا

لیزر ران کمترین درد را در کل بدن دارد. اعصاب ساق پا این‌گونه نیست و پیشنهاد می‌شود لیزر این ناحیه از پا برای افراد کم‌طاقت همراه با کرم بی‌حس‌کننده انجام شود.

درد لیزر شکم

شکم پوست ضخیمی دارد؛ ولی در عین ‌حال، زمانی که لیزر روی آن انجام می‌شود، برای بعضی از افراد قلقلک­آور است. برای ثابت ماندن در این حالت و حرکت نداشتن، توصیه می‌شود فرد روی نحوه تنفس خود کار کند.

درد لیزر کمر

نسبت گوشت به استخوان در پشت بدن و ناحیه کمر کمتر است؛ از این‌ جهت، درد لیزر در این ناحیه بیشتر احساس می‌شود. توصیه می‌شود به هنگام لیزر کمر، از کرم بی‌حس‌کننده استفاده شود.

سخن پایانی

روش‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. در میان انواع روش‌های موجود، لیزر طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. لیزر روشی است که تنها با چند جلسه می‌توان ۸۰ تا ۹۰ درصد موهای زائد بدن را از بین برد. معمولاً هر روشی که برای از بین بردن موهای زائد استفاده شود، به ‌نوبه خود درد دارد. لیزر نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما درد آن به‌گونه‌ای است که به نابودی موهای زائد می‌ارزد. ما در این مطلب راهکار کاهش درد لیزر موهای زائد را مورد بررسی قرار دادیم. افراد می‌توانند با مطالعه این راهکارها، درد لیزر در نواحی مختلف بدن را به کمترین حد ممکن برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *