پوست و مو, دسته‌بندی نشده, مقالات و دانستنی ها

فواید بوتاکس در درمان بیماری‌ها

فواید بوتاکس

هنگامی که از بوتاکس سخنی به میان می‌آید اغلب ما به فکر عمل‌های زیبایی می‌افتیم و تصورمان را در این محدود می‌کنیم که تزریق بوتاکس برای مصارف زیبایی است، در حالیکه پزشکان از این سم برای درمان چندین ناتوانایی جسمی استفاده می‌کنند.

باکتری کلستریدیوم سمی را با نامی بوتالینوم نوع AA تولید می‌کند که این نوع سم خطرناک به بوتاکس معروف است که این اسم برای ما بسیار آشنا است با این حال پزشکان از این سم با دوز کمی در درمان بیماری استفاده می‌کنند.

بیماری‌هایی که با بوتاکس درمان می‌شوند:

درمان تعرق شدید

تعرق بیش از حد زیر بغل مشکلی بسیار شرم آور است که عقیده جامعه بین المللی (International Hyperhidrosis Society) نیز بر این اساس است و این چنین بیان کرده است و بسیاری از مردم سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و دارو آمریکا استفاده از بوتاکس را درمورد تعرق بیش از اندازه زیر بغل در صورت عدم کارایی مواد ضد بو به تایید رساند. تزریق بوتاکس در جاهایی از بدن صورت می‌گیرد که عرق کردن بیش از اندازه در آن قسمت جریان دارد. مانند نقاطی همچون کف دست و زیر بغل و پاها و صورت اشاره نموده.

تاثیر گذاری مثبت این تزریق تنها به مدت ۸ ماه می‌باشد و پس از این زمان بوتاکس باید دوباره تزریق شود.

با تکیه بر نتایج تحقیقی که در مجله Surgeon در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید می‌توان گفت که موثرترین راه درمان برای تعرق‌های زیاد روش درمانی بوتاکس است. زیرا در این روش درمانی نیازی به عمل و جراحی و عوارض جانبی ناخوشایندی نیست.

به غیر از این‌ها ، محققان به دنبال طراحی و ابدا میکرو سوزن‌هایی هستند تا موفق شوند با درد خفیف یا کمترین درد عمل تزریق بوتاکس را انجام دهند.

درمان میگرن

با شناختی که اکثریت ما داریم میگرن بیماری است که شامل نشانه‌هایی چون سردردهای شدید، استفراغ و حالت تهوع می‌باشد، افراد زیادی پس از تزریق بوتاکس برای از میان بردن چین و چروک‌های صورت خود در کمال تعجب دریافتند که بیماری آن‌ها (میگرن) بهبود پیدا کرده است.

به بیان ساده‌تر افرادی که از میگرن رنج می‌بردند پس از انجام تزریق بوتاکس به این پی بردند که میگرن آنها به طور ناخودآگاه بهبود یافته.

پس از پی بردن به اتفاق ذکرشده محققان به انجام تحقیق‌هایی دست زدند و فهمیدند که تزریق بوتاکس در اطراف سر و گردن می‌تواند به طور چشم گیر و موثری در درمان میگیرن نقش داشته باشد.

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۰ درمان میگرن‌های مزمن توسط بوتاکس و مفید بود آن را به تایید رساند. برای تزریق درد میگرن از طریق بوتاکس، یک فرد بیمار باید هر سه ماه ۳۱۱ تزریق بوتاکس در جلو، عقب و اطراف سرش انجام دهد.علاوه بر تسکین میگرن محققان در حال بررسی و پردازش موارد استفاده دیگر بوتاکس در درمان شکل‌های مختلف بوتاکس هستند.

مجله Cephalalgiaa در سال ۲۰۱۵ تحقیقی را به چاپ رساند که بر اساس این تحقیق تزریق بوتاکس باعث کاهش تکرر سردردهای خوشه‌ای شرکت کننده‌های تحقیق شده است.

محققان در پی این نتیجه دریافتند که برای به تایید رساندن تاثیر بوتاکس در کاهش سردردهای خوشه‌ای باید تحقیقاتی در سطح بزرگتری به انجام برسانند.

درمان افسردگی 

رفتارها و نوع روحیه‌ی ما در چهره‌ی ما موثر است با وجود این حالت این سوال پیش می‌آید که حالت چهره و صورت ما روی روحیه‌ی اطرافیان تاثیر دارد؟ در سال ۱۸۷۲ یکی از دانشمندان مشهور چارلز داروین در یکی از مقالات خودبیان می‌کند که حالت چهره می‌تواند روی روحیه شما اثر بگذارد.

دکتر فینزی می‌گوید: عضله‌های میان ابرو پیام غمگین بودن را در هنگام این حالت به مغز می‌رسانند و این عضلات از آنچه که شما می‌خواهید و انتظارش را داری فعال‌تر می‌شود.

به تعاریف دیگر می‌توان گفت که عضلات ابرو به هنگام افسردگی و غمگین بودن فعال‌تر می‌شود و در نتیجه تغییر حالت می‌دهند.

آزمایش این نظریه توسط دکتر فینزی و همکارانش بر روی یک گروه ۸۵ نفری که به افسردگی مبتلا هستند از طریق یک سری از تزریق‌های بوتاکس انجام و تحت درمان قرار دادند.

نتایج این آزمایش در سال ۲۰۱۴ در مجله Journal of Psychiatric Research تو سط دکتر فینزی و همکارانش به ثبت و چاپ رسید که نتایج این تحقیق واکنش‌های خوبی از سوی بیماران نسبت به تزریق‌های بوتاکس نشان داد.

به بیان دیگری نتیجه این تحقیق، افسردگی بسیاری از بیماران را بهتر و یا کاهش داد، مدت زمان هر تزریق در این تحقیق ۱۰ دقیقه بود که عوارض خفیف در آن وجود داشت.  از جمله این عوارض خفیف می‌توان به خونریزی کم، کبودشدن بین ابروها و سستی پلک اشاره کرد. میانگین دوام تاثیر مثبت هر بوتاکس برای هر بیمار به مدت سه ماه بود.

دکتر فینزی همچنان می‌گوید: که او و همکارانش در حال انجام آزمایش‌های بالینی در رابطه با کارایی و خطرات بوتاکس در درمان افسردگی هستند و امیدوارند که به هدف نهایی خود یعنی گرفتن تاییدیه از سازمان غذا و دارو دست یابند.

تنظیم ضربان قلب

عده‌ای از پژوهشگران و محققان روسی در طی یکی از آزمایشات به افرادی که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند به دهلیز قلبشان بوتاکس تزریق  کردند، قصد محققان از انجام این تحقیق بر اساس این بود که ضربان قلب توسط بوتاکس آرام می‌شود و قلب را در پمپاژ کردن خون به بدن فعال‌تر می‌کند.

و در پایان این محققان از نتیجه آزمایش خود دریافتند که بوتاکس و تزریق آن در تنطیم ضربان قلب افرادی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی‌اند تاثیرات کارآمدی داشته است.

این نتایج در سال ۲۰۱۵ در مجله Circulation:Arrhythmia and Electrophysiology توسط دکتر پوکوشالو و همکارانش از مرکز تحقیقاتی دولتی آسیب شناسی گردش خون در شهر نووسیبیرسک روسیه به چاپ رسید.

تحقیق این محققان از زبان دکتر پوکوشالوو اینگونه است که در مقیاس ها و اندازه‌های کوچک صورت گرفته است و این تحقیق نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس هیچ عوارض جانبی نداشته است، با این وجود همچنین تحقیقی باید در مقیاس بزرگ تر انجام شود تا نتایج قطعی و کاربردی آن را دانست.

درمان بی‌اختیار ادرار

بیش فعال بودن مثانه سبب می‌شود که شخص همواره احساس نیاز به دستشویی را در خود حس کند.این بیش فعالی مثانه با بیش فعالی عضله‌ای در ارتباط است.

چاپ تحقیقی در سال ۲۰۱۴ در مجله Research and Reports in Urologyy نشان می‌داد که نتایج تزریق بوتاکس به دیواره مثانه می‌تواند با پیشگری از منقبض شدن عضله‌های مثانه به درمان بیش فعالی مثانه کمک کند.

همچنین سازمان غذا و دارو آمریکا تایید نمود که تزریق بوتاکس در صورت کارساز نبودن درمان های پزشکی برای درمان مثانه بیش فعال می‌تواند بسیار موثر باشد.دیگر درمان‌های موثر شامل اصلاح رفتار یا داروهای خوراکی است که عوارض جانبی مانند خشکی دهان و یبوست در پی دارند.

از جمله  عوارض جانبی بوتاکس می‌توان به این اشاره کرد که فرد نمی تواند کاملا ادرار خود را تخلیه کند و می‌تواند احتمال عفونت‌های دستگاه‌های ادراری را افزایش بدهد.

تحقیقاتی که در زمینه تاثیر بوتاکس در زمینه بیش فعالی مثانه صورت گرفته است نشان داده است که ۲۹ درصد بیماران بیش فعالی می‌توانند با تزریق بوتاکس به مدت یک سال و یا شاید بیشتر از بی‌اختیاری ادرار خلاص شوند.

 تسکین درد کمر

تحقیقاتی برای کاهش درد کمر توسط تزریق بوتاکس در حال انجام است که طرفدارن نظریه مثبت بودن تاثیر بوتاکس بر روی دردهای کمر معتقد هستند که بوتاکس به تقلیل اسپاسم‌های عضلات و التهاب کمر به تسکین درد کمر کمک می‌کند.

در این شکل درمانی بوتاکس پس از ۱۰ تا ۱۴ روز تاثیرات مثبت خود را نشان می‌دهند و این تاثیر ها طی ۳ تا ۴ ماه استمرار دارد.

مرکز ستون فقرات دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس بر عقیده‌ای متذکر هستند که بیان می کند، درمان فیزیکی برای افرادی که خود را تحت درمان بوتاکس قرار می‌دهند بهتر است تا عضلات کمر و عضلات دیگر بدن را نیز محکم و قوی کند.

ورم در قسمت کمر درد و محل تزریق بوتاکس از عوارض جانبی این شکل درمانی می‌باشد، و به گفته‌ی برخی از افراد این تزریق باعث سر درد و حالت تهوع در آن‌ها شده است.

در سال ۲۰۱۱ براساس گزارشی که  در The Cochrance Libraryy منتشر شده است، می‌توان فهمید تا به حال برای درمان کمر درد از راه درمانی بوتاکس تحقیقات زیادی صورت نگرفته است.

با این وجود دانشگاه بیل آمریکا برای انجام یک تحقیق بزرگ در رابطه با تاثیر بوتاکس بر روی کاهش درد کمر در حال نام نویسی شرکننده‌ها برای این تحقیق می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *